Wypadek przy pracy: jeden uraz może być podstawą kilku roszczeń
Dla skutecznego ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy nie ma znaczenia fakt, czy poszkodowany uprzednio korzystał z innych świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
∑ Zatrudniam pracownika, który w maju 2023 r. doznał wypadku przy pracy, gdy potrącił go na hali wózek widłowy. Korzystał już z zasiłku chorobowego, a niedługo kończy mu się okres świadczenia rehabilitacyjnego. Kilka dni temu zażądał, abym (pracodawca) wystąpił z wnioskiem do ZUS o odszkodowanie. Czy jest to prawnie dopuszczalne po wyczerpaniu tych świadczeń? Uznałem wypadek przy pracy, ale uważam, że pracownik nie może skutecznie wnioskować o trzecie świadczenie z ZUS. – pyta czytelnik.
To samo zdarzenie na gruncie ubezpieczeń społecznych może być podstawą dochodzenia przez poszkodowanego pracownika różnych rodzajowo świadczeń wynikających z wypadku przy pracy. W konsekwencji dla skutecznego ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie nie ma znaczenia fakt, czy uprzednio poszkodowany korzystał z innych świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W podanych okolicznościach, skoro pracodawca nie kwestionuje zdarzenia wypadkowego, powinien na wniosek pracownika wystąpić do ZUS z wnioskiem o odszkodowanie.
W stanie faktycznym podano, że pracownik skorzystał już z dwóch rodzajów świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, a mianowicie z zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta